Przejdź do głównej zawartości

DEUTSCH WAGEN TOUR po raz 2!

Wtorek 7 czerwca 2011r. zapowiadał się fantastycznie. Słońce powoli wschodziło, było przyjemnie ciepło, ale także czuć było w powietrzu napięcie i radosne oczekiwanie. Właśnie tego dnia gościliśmy u nas w IV LO im. KEN w Bielsku-Białej po raz drugi Deutsch Wagen Tour razem z panią Małgorzatą Urlich-Kornacką, która jak zawsze była promiennie uśmiechnięta i zarażała nas pozytywną energią. W tym dniu został zorganizowany Dzień Języka Niemieckiego.
Tym razem DWT przygotował dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych z Bielska-Białej i okolic 12 stacji z różnymi zadaniami do wykonania. W zabawie wzięło udział 12 6 osobowych drużyn, które musiały wykonać wszystkie zadania w dowolnej kolejności i zdobyć jak najwięcej punktów. Zadania było urozmaicone i aktywowały wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk i ruch. Uczniowie mogli wykazać się rozwiązując puzzle, odgadując przysłowia na podstawie pantomimy, rozwiązując na czas wykreślanki z nazwami zwierząt i częściami ciała oraz przebierając się w stroje z epoki do piosenki Marleny Dietrich „Berlin, Berlin”. Liczyła się nie tylko wiedza, ale przede wszystkim kreatywność, pomysłowość i szybkie skojarzenia.
Uczniowie świetnie się bawili ucząc się przy okazji nowych słówek, przysłów, czy też poznając tytuły bajek niemieckojęzycznych. Nauczyciele mogli podczas zabawy obserwować pracę przy stacjach oraz zapoznać się z zasadami tej metody. Rywalizacja była ogromna. Po ostrej walce i podliczeniu wszystkich punktów zostali wyłonieni najlepsi:
1.Gimnazjum nr 14 z Bielska-Białej.
2.Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner z Bielska-Białej.
3.Gimnazjum nr 2 z Czechowic-Dziedzic.
W zabawie wzięły także udział drużyny z:
IV LO im. KEN z Bielska-Białej, Gimnazjum nr 3 z Rybarzowic, ZSP i Gimnazjum nr 4 z Kalnej, Gimnazjum nr 16 z Bielska-Białej, Gimnazjum nr 2 z Jasienicy, Gimnazjum nr 1 z Jaworza oraz Zespół Szkół Silesia z Czechowic-Dziedzic.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Na zakończenie imprezy uczniowie Gimnazjum ZCBM im. F. Lechner z Bielska-Białej przedstawili 2 skecze w języku niemieckim i angielskim, które były doskonałym przykładem wielojęzyczności.
Zabawa i nauka to wspaniałe połączenie i jednocześnie doskonałe aktywowanie i motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego.

Popularne posty z tego bloga

Lekcje otwarte - dobrowolny przymus

Lekcje otwarte są cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących. Pod jednym warunkiem, że ci obserwujący zechcą w skupieniu i z uwagą obejrzeć lekcję, którą prowadzi ich koleżanka lub kolega, do której się sumiennie i długo przygotowywał, która jest stresująca i chce jak najlepiej wypaść. Nie wszyscy obserwujący potrafią to uszanować, a o  docenieniu nie ma nawet mowy. Byłam już na paru takich lekcjach i sama jedną prowadziłam jako jedna z pierwszych w mojej szkole. Wiem, jak się czuje nauczyciel, który taką lekcję prowadzi przed swoimi koleżankami, kolegami i dyrekcją. Niestety muszę stwierdzić, że mam w mojej szkole niewychowanych kolegów, w szczególności koleżanki, które nie potrafią zachować się  kulturalnie na lekcjach otwartych. Przeszkadzają nie tylko prowadzącym, ale także uczniom i obserwatorom głośno rozmawiając, plotkując lub wypełniając zaległości w dokumentacji szkolnej.  Zadaję sobie za każdym razem przy okazji takiej lekcji pytanie,…

"Mam talent!" po niemiecku :)

Po raz pierwszy w historii nauczania języka niemieckiego w regionie podbeskidzkim, cieszyńskim, żywieckim i pszczyńskim został zorganizowany przez bielski oddział PSNJN oraz metodyka jezyka niemieckiego Monikę Wisłę Regionalny Konkurs Języka Niemieckiego „Zeige dein Talent”, czyli "Mam talent" po niemiecku. Konkurs odbył się dnia 26.10.2010r w auli IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Konkurs był skierowany do uczniów uczących się języka niemieckiego we wszystkich typach szkół. Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe oraz mogli zaprezentować swoje umiejętności w 3 kategoriach tematycznych: piosenka, skecz/kabaret/scenka oraz recytacja poezji lub fragmentu prozy. Ilość zgłoszonych szkół przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 30 szkół z regionu.
Jury w składzie:
Monika Wisła – metodyk języka niemieckiego oraz prezes bielskiego oddziału PSNJN,
Olga Romik – WSEH Bielsko-Biała
Justyna Sobota – NKJO Cieszyn
Jolanta Grabowska – SP nr 2 w…

Warsztaty Hueber w Bielsku-Białej

Zapraszam wszystkich nauczycieli języka niemieckiego na inspirujące warsztaty wydawnictwa Hueber.

HUEBER POLSKA
Adam Dominiak
Tel. 0 607 642 046
E-mail: dominiak@hueber.pl

ZAPROSZENIE!!!

Szanowni Państwo!
Wydawnictwo Hueber Polska we współpracy
z doradcą metodycznym języka niemieckiego p. Moniką Wisłą
ma przyjemność zaprosić nauczycieli języka niemieckiego
na warsztaty metodyczno-szkoleniowe.
Warsztaty prowadzić będzie Willi Völker.

Warsztaty odbędą się w dniu 9 marca 2011 (środa)

Temat spotkania:

Neue Medien und ergänzende Materialien im Deutschunterricht
Eine praktische Einführung in die Zukunft des Unterrichtens mit digitalen
Medien am Beispiel von Lehrwerken des Hueber Verlags


Nauczyciele gimnazjum: godzina 14.30-16.15


Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych: godzina 16.20-17.40


Miejsce spotkania:
LO nr IV, sala audiowizualnej nr 6
ul. Słowackiego 15-17,
Bielsko-Biała


Jednocześnie informujemy, iż uczestnictwo w warsztatach potwierdzone będzie certyfikatem, a…