Przejdź do głównej zawartości

DEUTSCH WAGEN TOUR po raz 2!

Wtorek 7 czerwca 2011r. zapowiadał się fantastycznie. Słońce powoli wschodziło, było przyjemnie ciepło, ale także czuć było w powietrzu napięcie i radosne oczekiwanie. Właśnie tego dnia gościliśmy u nas w IV LO im. KEN w Bielsku-Białej po raz drugi Deutsch Wagen Tour razem z panią Małgorzatą Urlich-Kornacką, która jak zawsze była promiennie uśmiechnięta i zarażała nas pozytywną energią. W tym dniu został zorganizowany Dzień Języka Niemieckiego.
Tym razem DWT przygotował dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych z Bielska-Białej i okolic 12 stacji z różnymi zadaniami do wykonania. W zabawie wzięło udział 12 6 osobowych drużyn, które musiały wykonać wszystkie zadania w dowolnej kolejności i zdobyć jak najwięcej punktów. Zadania było urozmaicone i aktywowały wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk i ruch. Uczniowie mogli wykazać się rozwiązując puzzle, odgadując przysłowia na podstawie pantomimy, rozwiązując na czas wykreślanki z nazwami zwierząt i częściami ciała oraz przebierając się w stroje z epoki do piosenki Marleny Dietrich „Berlin, Berlin”. Liczyła się nie tylko wiedza, ale przede wszystkim kreatywność, pomysłowość i szybkie skojarzenia.
Uczniowie świetnie się bawili ucząc się przy okazji nowych słówek, przysłów, czy też poznając tytuły bajek niemieckojęzycznych. Nauczyciele mogli podczas zabawy obserwować pracę przy stacjach oraz zapoznać się z zasadami tej metody. Rywalizacja była ogromna. Po ostrej walce i podliczeniu wszystkich punktów zostali wyłonieni najlepsi:
1.Gimnazjum nr 14 z Bielska-Białej.
2.Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner z Bielska-Białej.
3.Gimnazjum nr 2 z Czechowic-Dziedzic.
W zabawie wzięły także udział drużyny z:
IV LO im. KEN z Bielska-Białej, Gimnazjum nr 3 z Rybarzowic, ZSP i Gimnazjum nr 4 z Kalnej, Gimnazjum nr 16 z Bielska-Białej, Gimnazjum nr 2 z Jasienicy, Gimnazjum nr 1 z Jaworza oraz Zespół Szkół Silesia z Czechowic-Dziedzic.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Na zakończenie imprezy uczniowie Gimnazjum ZCBM im. F. Lechner z Bielska-Białej przedstawili 2 skecze w języku niemieckim i angielskim, które były doskonałym przykładem wielojęzyczności.
Zabawa i nauka to wspaniałe połączenie i jednocześnie doskonałe aktywowanie i motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lekcje otwarte - dobrowolny przymus

Lekcje otwarte są cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących. Pod jednym warunkiem, że ci obserwujący zechcą w skupieniu i z uwagą obejrzeć lekcję, którą prowadzi ich koleżanka lub kolega, do której się sumiennie i długo przygotowywał, która jest stresująca i chce jak najlepiej wypaść. Nie wszyscy obserwujący potrafią to uszanować, a o  docenieniu nie ma nawet mowy. Byłam już na paru takich lekcjach i sama jedną prowadziłam jako jedna z pierwszych w mojej szkole. Wiem, jak się czuje nauczyciel, który taką lekcję prowadzi przed swoimi koleżankami, kolegami i dyrekcją. Niestety muszę stwierdzić, że mam w mojej szkole niewychowanych kolegów, w szczególności koleżanki, które nie potrafią zachować się  kulturalnie na lekcjach otwartych. Przeszkadzają nie tylko prowadzącym, ale także uczniom i obserwatorom głośno rozmawiając, plotkując lub wypełniając zaległości w dokumentacji szkolnej.  Zadaję sobie za każdym razem przy okazji takiej lekcji pytanie,

Neurodydaktyka - Sprawozdanie z konferencji

Neurodydaktyka – nowe podejście do nauczania w świetle badań nad mózgiem Jak dziś uczyć, aby nauczyć? – To pytanie stawia sobie wielu świetnych pedagogów i bezradnie rozkłada ręce lub próbuje się po cichu buntować. Niektórzy szukają sposób rozwoju i doskonalą się, biorąc udział w konferencjach. Nie wszystkie konferencje są wartościowe i godne polecenia. Jednakże ta, która odbyła się 3 i 4 czerwca 2011 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym i w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Bielsku-Białej należała do tych wyjątkowych i szczególnie wartościowych. Konferencję poprowadziła dr Marzena Żylińska, wykładowca metodyki i literatury w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Toruniu, która przyjechała na zaproszenie doradcy metodycznego Moniki Wisły i konsultantów Beaty Honkisz i Marii Łątki z RODN WOM w Bielsku-Białej. W części wykładowej dr M. Żylińska zwróciła uwagę na szereg nieprawidłowości w nauczaniu uczniów. Skupiła się przede wszystkim na najnowszych badaniach

Bunt nauczycielki

Faktycznie tak to wygląda. Nauczyciele kupują z własnych pieniędzy wiele artykułów biurowych i robią pomoce dydaktyczne. Na zachodzie są w pokojach nauczycielskich regały, szafki, gdzie nauczyciele mają do dyspozycji prawie wszystko. A jak nie mają to składają zamówienie w sekretariacie i jest to uzupełnianie. Wyobrażacie sobie coś takiego w Polsce? Może zamiast wydawać kolejne grube miliony na kolejną reformę polska szkoła zostałaby dofinansowana i zaopatrzona w podstawowe i niezbędne materiały?! http://www.edulandia.pl/edukacja/1,101865,5716903,Bunt_nauczycielki__chce_uczyc__a_nie_zebrac.html