Przejdź do głównej zawartości

Deutsch Wagen Tour w IV LO w Bielsku-Białej

W piątek 23 kwietnia 2010r. po raz pierwszy odbył się w naszej szkole Dzień Języka Niemieckiego, który został zorganizowany przez nauczyciela i metodyka języka niemieckiego Monikę Wisłę oraz nauczyciela języka niemieckiego Mirosławę Ellnain. Na imprezę zostały zaproszone wszystkie gimnazja, w których jest nauczany język niemiecki. Zorganizowanie tego dnia miało na celu promowanie nauki języka naszych zachodnich sąsiadów wśród gimnazjalistów, a także pokazanie poprzez zabawę, piosenki, konkursy, skecze, że nauka języka niemieckiego sprawia radość i przyjemność.
Program imprezy składał się z części oficjalnej, którą rozpoczął dyrektor szkoły Pan Mirosław Sapeta. W części tej zostały zaprezentowane metody pracy oraz materiały dydaktyczne wykorzystywane na lekcjach języka niemieckiego w IV LO. Następnie uroczyście wręczono nagrody V edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych i Języku Niemieckim dla szkół ponadgimnazjalnych. Głównymi sponsorami nagród był Instytut Goethego z Krakowa oraz MZO Bielsko-Biała. ś
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, przygotowana przez uczniów mgr Moniki Wisły z klas: Ie, Ig oraz IIIg. Na scenie przedstawiono współczesną wersję kopciuszka, skecz o Roborcie Kubicy, wykonano także piosenkę o czarownicach w języku niemieckim. Następnie odbył się konkurs „Koło fortuny”, a nagrodą była możliwość uczestnictwa w lekcji w ramach akcji „Deutsch Wagen Tour”. Na zakończenie imprezy wspólnie uczono się śpiewać piosenki „Ciao, es war schön”. Mimo iż charakter imprezy był rozrywkowy i wszyscy świetnie się bawili udało się wpleść element nauki i motywacji do nauki języka niemieckiego.
Z okazji tego dnia został także zaproszony do szkoły w ramach akcji „Deutsch wagen Tour” lektor języka niemieckiego, który w profesjonalny i niesztampowy sposób przygotował i poprowadził niezwykłą lekcję języka niemieckiego. Podczas lekcji zostały pokazane różnorodne gry, zabawy, konkursy, tańce, piosenki w języku niemieckim, które mają na celu zachęcenie do poznawania języka niemieckiego i kultury naszego zachodniego sąsiada, motywowania do nauki języka niemieckiego i promowania języka niemieckiego w regionie.
Uczniowie biorący udział w lekcji mieli okazję do świetnej zabawy, rozwinięcia i wykazania się kreatywnością, a także do praktycznego zastosowania języka niemieckiego w różnych mini-scenkach. Podczas lekcji brali udział w konkursach i mogli wygrać wspaniałe niespodzianki – gadżety akcji „Deutsch Wagen Tour”.
Wszyscy bez wyjątku świetnie się bawili i opuścili salę po 90 minut weseli, uśmiechnięci, zadowoleni i co najważniejsze zachwyceni językiem niemieckim. Na koniec wszyscy zrobili sobie tradycyjnie pamiątkowe zdjęcie przed kolorowym samochodem „Deutsch Wagen Tour”.

Popularne posty z tego bloga

Lekcje otwarte - dobrowolny przymus

Lekcje otwarte są cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących. Pod jednym warunkiem, że ci obserwujący zechcą w skupieniu i z uwagą obejrzeć lekcję, którą prowadzi ich koleżanka lub kolega, do której się sumiennie i długo przygotowywał, która jest stresująca i chce jak najlepiej wypaść. Nie wszyscy obserwujący potrafią to uszanować, a o  docenieniu nie ma nawet mowy. Byłam już na paru takich lekcjach i sama jedną prowadziłam jako jedna z pierwszych w mojej szkole. Wiem, jak się czuje nauczyciel, który taką lekcję prowadzi przed swoimi koleżankami, kolegami i dyrekcją. Niestety muszę stwierdzić, że mam w mojej szkole niewychowanych kolegów, w szczególności koleżanki, które nie potrafią zachować się  kulturalnie na lekcjach otwartych. Przeszkadzają nie tylko prowadzącym, ale także uczniom i obserwatorom głośno rozmawiając, plotkując lub wypełniając zaległości w dokumentacji szkolnej.  Zadaję sobie za każdym razem przy okazji takiej lekcji pytanie,…

"Mam talent!" po niemiecku :)

Po raz pierwszy w historii nauczania języka niemieckiego w regionie podbeskidzkim, cieszyńskim, żywieckim i pszczyńskim został zorganizowany przez bielski oddział PSNJN oraz metodyka jezyka niemieckiego Monikę Wisłę Regionalny Konkurs Języka Niemieckiego „Zeige dein Talent”, czyli "Mam talent" po niemiecku. Konkurs odbył się dnia 26.10.2010r w auli IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Konkurs był skierowany do uczniów uczących się języka niemieckiego we wszystkich typach szkół. Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe oraz mogli zaprezentować swoje umiejętności w 3 kategoriach tematycznych: piosenka, skecz/kabaret/scenka oraz recytacja poezji lub fragmentu prozy. Ilość zgłoszonych szkół przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 30 szkół z regionu.
Jury w składzie:
Monika Wisła – metodyk języka niemieckiego oraz prezes bielskiego oddziału PSNJN,
Olga Romik – WSEH Bielsko-Biała
Justyna Sobota – NKJO Cieszyn
Jolanta Grabowska – SP nr 2 w…

Warsztaty Hueber w Bielsku-Białej

Zapraszam wszystkich nauczycieli języka niemieckiego na inspirujące warsztaty wydawnictwa Hueber.

HUEBER POLSKA
Adam Dominiak
Tel. 0 607 642 046
E-mail: dominiak@hueber.pl

ZAPROSZENIE!!!

Szanowni Państwo!
Wydawnictwo Hueber Polska we współpracy
z doradcą metodycznym języka niemieckiego p. Moniką Wisłą
ma przyjemność zaprosić nauczycieli języka niemieckiego
na warsztaty metodyczno-szkoleniowe.
Warsztaty prowadzić będzie Willi Völker.

Warsztaty odbędą się w dniu 9 marca 2011 (środa)

Temat spotkania:

Neue Medien und ergänzende Materialien im Deutschunterricht
Eine praktische Einführung in die Zukunft des Unterrichtens mit digitalen
Medien am Beispiel von Lehrwerken des Hueber Verlags


Nauczyciele gimnazjum: godzina 14.30-16.15


Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych: godzina 16.20-17.40


Miejsce spotkania:
LO nr IV, sala audiowizualnej nr 6
ul. Słowackiego 15-17,
Bielsko-Biała


Jednocześnie informujemy, iż uczestnictwo w warsztatach potwierdzone będzie certyfikatem, a…