Przejdź do głównej zawartości

Warsztaty wydawnictw dla germanistów

Ostatnio nawał pracy nie pozwolił mi na regularne wpisy i komentarze. Jako że zbliża się cudny czas najbardziej ulubionych na całym świecie Świąt, nadszedł czas refleksji i skomentowania ostatnich dwóch warsztatów konkurencyjnych wydawnictw materiałów dydaktycznych do nauczania języka niemieckiego.
Pierwsze z nich odbyły się dawno temu, na początku listopada nt.:
"Authentisch- kreativ- humorvoll - jak inspirująco przekazywać elementy wiedzy realioznawczej w oparciu o nowości Wydawnictwa LektorKlett".
Temat intrygujący i bardzo ciekawy, toteż frekwencja dopisała jak rzadko.
Materiały na podstawie których dokonano prezentacji na pewno urozmaicą lekcje i zaciekawią nawet najbardziej opornych uczniów. Jednakże sposób w jaki zostały poprawdzone warsztaty "zabił" cały efekt. Oprócz tego wydawnictwo oszczędza na każdym kroku, co widać i czuć po bardziej niż skromnych upominkach książkowych. Do tego tendencja prowadzenia warsztatów w jezyku polskim przyjęła się na stałe.A szkoda...
Gdybym miała wystawić ocenę to niestety byłaby to tylko dostateczna.

Drugie z kolei warsztaty metodyczno-szkoleniowe odbyły się na początku grudnia i obejmowały trzy bloki tematyczne:

1) Nauczanie języka niemieckiego dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
na bazie metody KIKUS.
2)„Nicht mitziehen, sondern bremsen“ – mit dem spannenden Mix, der die Lehrkräfte entlastet. deutsch.com – das neue Lehrwerk für Jugendliche von Hueber Verlag
3) "Hallo, Grüezi, Grüß Gott!" - Plurizentrisches Deutsch anhand von Schritte International von Hueber Verlag

Warsztaty poprowadziła pani Małgorzata Kwiatkowska-Gromnicka z Wrocławia. I to było wydarzenie na miarę prawdziwych warsztatów. Prelegentka była świetnie przygotowana merytorycznie i metodycznie.
Przekazała uczestnikom warsztatów wiele cennych praktycznych przykładów z własnej pracy pedagogicznej. W umiejętny sposób połączyła teorię i praktykę, wskazała wiele ciekawych ćwiczeń z materiałów wydawnictwa. Uczestnicy mogli sami "przerobić" kilka interesujących ćwiczeń, a następnie zastanowić się nad ich zastosowaniem na własnych lekcjach.
Warsztaty były w całości poprowadzone w języku niemieckim. Dodatkowym plusem były dwa egzemplarze okazowe podręczników do gimnazjum i do szkoły ponadgimnazjalnej dla każdego uczestnika.
Szkoda tylko, że było tak małe zainteresowanie i przyszła garstka nauczycieli. Podsumowując całokształt stawiam czwórkę z plusem.
Mam nadzieję, że planowane w II semestrze warsztaty będę na równie wysokim poziomie i frekwencja dopisze :)

Popularne posty z tego bloga

Lekcje otwarte - dobrowolny przymus

Lekcje otwarte są cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących. Pod jednym warunkiem, że ci obserwujący zechcą w skupieniu i z uwagą obejrzeć lekcję, którą prowadzi ich koleżanka lub kolega, do której się sumiennie i długo przygotowywał, która jest stresująca i chce jak najlepiej wypaść. Nie wszyscy obserwujący potrafią to uszanować, a o  docenieniu nie ma nawet mowy. Byłam już na paru takich lekcjach i sama jedną prowadziłam jako jedna z pierwszych w mojej szkole. Wiem, jak się czuje nauczyciel, który taką lekcję prowadzi przed swoimi koleżankami, kolegami i dyrekcją. Niestety muszę stwierdzić, że mam w mojej szkole niewychowanych kolegów, w szczególności koleżanki, które nie potrafią zachować się  kulturalnie na lekcjach otwartych. Przeszkadzają nie tylko prowadzącym, ale także uczniom i obserwatorom głośno rozmawiając, plotkując lub wypełniając zaległości w dokumentacji szkolnej.  Zadaję sobie za każdym razem przy okazji takiej lekcji pytanie,…

"Mam talent!" po niemiecku :)

Po raz pierwszy w historii nauczania języka niemieckiego w regionie podbeskidzkim, cieszyńskim, żywieckim i pszczyńskim został zorganizowany przez bielski oddział PSNJN oraz metodyka jezyka niemieckiego Monikę Wisłę Regionalny Konkurs Języka Niemieckiego „Zeige dein Talent”, czyli "Mam talent" po niemiecku. Konkurs odbył się dnia 26.10.2010r w auli IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Konkurs był skierowany do uczniów uczących się języka niemieckiego we wszystkich typach szkół. Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe oraz mogli zaprezentować swoje umiejętności w 3 kategoriach tematycznych: piosenka, skecz/kabaret/scenka oraz recytacja poezji lub fragmentu prozy. Ilość zgłoszonych szkół przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 30 szkół z regionu.
Jury w składzie:
Monika Wisła – metodyk języka niemieckiego oraz prezes bielskiego oddziału PSNJN,
Olga Romik – WSEH Bielsko-Biała
Justyna Sobota – NKJO Cieszyn
Jolanta Grabowska – SP nr 2 w…

Warsztaty Hueber w Bielsku-Białej

Zapraszam wszystkich nauczycieli języka niemieckiego na inspirujące warsztaty wydawnictwa Hueber.

HUEBER POLSKA
Adam Dominiak
Tel. 0 607 642 046
E-mail: dominiak@hueber.pl

ZAPROSZENIE!!!

Szanowni Państwo!
Wydawnictwo Hueber Polska we współpracy
z doradcą metodycznym języka niemieckiego p. Moniką Wisłą
ma przyjemność zaprosić nauczycieli języka niemieckiego
na warsztaty metodyczno-szkoleniowe.
Warsztaty prowadzić będzie Willi Völker.

Warsztaty odbędą się w dniu 9 marca 2011 (środa)

Temat spotkania:

Neue Medien und ergänzende Materialien im Deutschunterricht
Eine praktische Einführung in die Zukunft des Unterrichtens mit digitalen
Medien am Beispiel von Lehrwerken des Hueber Verlags


Nauczyciele gimnazjum: godzina 14.30-16.15


Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych: godzina 16.20-17.40


Miejsce spotkania:
LO nr IV, sala audiowizualnej nr 6
ul. Słowackiego 15-17,
Bielsko-Biała


Jednocześnie informujemy, iż uczestnictwo w warsztatach potwierdzone będzie certyfikatem, a…