Przejdź do głównej zawartości

Dzień Języka Niemieckiego

Zapraszam wszystkich miłośników języka niemieckiego na Dzień Języka Niemieckiego, który odbędzie się 23.04.2010r. w IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Początek o godzinie 9.00. Impreza ma na celu rozpowszechnienie nauczania języka niemieckiego i pokazania władzom miasta i władzom oświatowym, że język niemiecki jest językiem popularnym i należy go wprowadzać do szkół jako drugi obowiązkowy język obcy.
Impreza jest przeznaczona dla nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych w naszym mieście i regionie. W programie są przewidziane prezentacje dotyczące nauczania języka niemieckiego, metod nauczania, ciekawych form pracy oraz materiałów dydaktycznych, a także krótka prezentacja i mini-wykład pt. "Typisch deutsche Produkte". Przygotowuję także z uczniami część artystyczną w języku niemieckim i jest to dla mnie nowe doświadczenie, którym chciałabym się także podzielić.
Im większa ilość osób przybędzie na imprezę, tym większego znaczenia nabierze nauczanie języka niemieckiego.
W obecnej sytuacji w oświacie musimy sami walczyć i zdobywać uczniów, zachęcać ich do nauki języka niemieckiego, nasze lekcje muszą być bardziej atrakcyjne niż pozostałe języki obce.
Zachęcam gorąco wszystkich do uczestnictwa w tej imprezie.

Popularne posty z tego bloga

Lekcje otwarte - dobrowolny przymus

Lekcje otwarte są cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących. Pod jednym warunkiem, że ci obserwujący zechcą w skupieniu i z uwagą obejrzeć lekcję, którą prowadzi ich koleżanka lub kolega, do której się sumiennie i długo przygotowywał, która jest stresująca i chce jak najlepiej wypaść. Nie wszyscy obserwujący potrafią to uszanować, a o  docenieniu nie ma nawet mowy. Byłam już na paru takich lekcjach i sama jedną prowadziłam jako jedna z pierwszych w mojej szkole. Wiem, jak się czuje nauczyciel, który taką lekcję prowadzi przed swoimi koleżankami, kolegami i dyrekcją. Niestety muszę stwierdzić, że mam w mojej szkole niewychowanych kolegów, w szczególności koleżanki, które nie potrafią zachować się  kulturalnie na lekcjach otwartych. Przeszkadzają nie tylko prowadzącym, ale także uczniom i obserwatorom głośno rozmawiając, plotkując lub wypełniając zaległości w dokumentacji szkolnej.  Zadaję sobie za każdym razem przy okazji takiej lekcji pytanie,…

"Mam talent!" po niemiecku :)

Po raz pierwszy w historii nauczania języka niemieckiego w regionie podbeskidzkim, cieszyńskim, żywieckim i pszczyńskim został zorganizowany przez bielski oddział PSNJN oraz metodyka jezyka niemieckiego Monikę Wisłę Regionalny Konkurs Języka Niemieckiego „Zeige dein Talent”, czyli "Mam talent" po niemiecku. Konkurs odbył się dnia 26.10.2010r w auli IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Konkurs był skierowany do uczniów uczących się języka niemieckiego we wszystkich typach szkół. Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe oraz mogli zaprezentować swoje umiejętności w 3 kategoriach tematycznych: piosenka, skecz/kabaret/scenka oraz recytacja poezji lub fragmentu prozy. Ilość zgłoszonych szkół przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 30 szkół z regionu.
Jury w składzie:
Monika Wisła – metodyk języka niemieckiego oraz prezes bielskiego oddziału PSNJN,
Olga Romik – WSEH Bielsko-Biała
Justyna Sobota – NKJO Cieszyn
Jolanta Grabowska – SP nr 2 w…