Przejdź do głównej zawartości

Konferencja Regionalna Nauczycieli Języków Obcych

Konferencja Regionalna dla nauczycieli języków obcych

W ostatnią sobotę karnawału 13.02.2010r. odbyła się w RODN WOM w Bielsku-Białej konferencja regionalna dla nauczycieli języków obcych poświęcona zagadnieniom „Nowych tendencji w nauczaniu języków obcych w dobie postokomunikatywnej”, w której wzięło udział 103 nauczycieli języków obcych: angielskiego, francuskiego i niemieckiego.
Konferencję rozpoczął wykład pani dr Marzeny Żylińskiej wykładowcy metodyki i literatury w toruńskim NKJO, autorki licznych artykułów do czasopisma „Języki Obce w Szkole” i „Fremdsprache Deutsch”, prowadzącej wraz z dydaktykami z Finlandii, Niemiec i Francji międzynarodowych edukacyjnych projektów internetowych (w 2005r. otrzymała nagrodę European Language Label), oraz autorki ksiązki pt. „Poskomunikatywna dydaktyka języków obcych w dobie technologii informacyjnych”.
W swoim wykładzie dr Marzena Żylińska propaguje nową kulturę nauczania języków obcych opartą na konstruktywizmie i wykorzystaniu nowych technologii z uwzględnieniem najnowszych badań nad funkcjonowaniem mózgu. Porusza istotne zagadnienia metodyczne w nauczaniu języków obcych w związku z rozwojem technologii oraz koniecznością wprowadzenia zmian w dydaktyce języków obcych. Otwarcie przedstawia warunki efektywnego nauczania języków obcych.
Badania nad mózgiem wymuszają zmiany w dydaktyce języków obcych i wprowadzenie pojęcia neurodydaktyki do metodyki języków obcych. Zmiany te przyczyniają się do przejęcia przez nauczyciela nowej roli, odejście od tradycyjnych metod nauczania i przejście do nowych koncepcji nauczania, jednocześnie postuluje indywidualizację procesu nauczania.
Wykład był niezmiernie interesujący, ciekawy a poruszane zagadnienia aktualne i nakłaniające do głębokiej refleksji.
Drugi wykład dotyczył unijnej inicjatywy Europass dążącej do propagowania wielojęzyczności, zachęcania do nauki języków obcych przez całe życie oraz promowania gospodarki opartej na konkurencyjności i współpracy. Europass został przedstawiony i omówiony przez panią Małgorzatę Turek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Inicjatywa Europass to zestaw 5 dokumentów umożliwiających każdemu obywatelowi Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Lichtensteinu oraz krajów kandydujących do UE przedstawienie swojej wiedzy, umiejętności i doświadczenia zawodowego w taki sam, uporządkowany i przejrzysty sposób.
Wszystkie dostępne informacje nt. inicjatywy Europass są dostępne na stronie: www.europass.org.pl
Następnie w trzech grupach językowych odbyły się warsztaty.
Grupa nauczycieli języka niemieckiego pod kierunkiem dr M. Żylińskiej zdobywała praktyczną wiedzę na temat nowej kultury nauczania języka niemieckiego i nowych tendencji w dydaktyce języków obcych w sali komputerowej. Pani dr M. Żylińska pokazała jak uatrakcyjnić lekcje języka niemieckiego poprzez możliwości pracy z uczniem na platformie edukacyjnej moodle na każdym etapie zaawansowania i w każdym typie szkoły. Germaniści otrzymali też kilka wskazówek do pracy nową metodą Webquest.
Warsztaty przeminęły bardzo szybko, ale wszyscy bez wyjątku byli ogromnie zadowoleni i czuli niedosyt.
Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że uda nam się namówić po raz kolejny panią dr Marzenę Żylińską do przyjazdu do naszego miasta.
W tym czasie angliści i romaniści poznawali możliwości wykorzystania multimediów na swoich lekcjach językowych ze szczególnym uwzględnieniem tablicy interaktywnej.

Podczas konferencji nauczyciele mogli zapoznać się także z aktualną oferta wydawnictw obcojęzycznych.

Zainteresowanie tą konferencją przeszło naśmielsze oczekiwania organizatorów. Wynika z tego, jak jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu konferencje w środowisku nauczycieli języków obcych.
A znakomity wykład dr Marzeny Żylińskiej i zajęcia warsztatowe zadowoliły nawet najbardziej wymagających uczestników.
Ci, którym nie udało się zapisać na listę uczestników i nie mogli wziąć udziału w konferencji mają czego żałować :)

Popularne posty z tego bloga

Lekcje otwarte - dobrowolny przymus

Lekcje otwarte są cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących. Pod jednym warunkiem, że ci obserwujący zechcą w skupieniu i z uwagą obejrzeć lekcję, którą prowadzi ich koleżanka lub kolega, do której się sumiennie i długo przygotowywał, która jest stresująca i chce jak najlepiej wypaść. Nie wszyscy obserwujący potrafią to uszanować, a o  docenieniu nie ma nawet mowy. Byłam już na paru takich lekcjach i sama jedną prowadziłam jako jedna z pierwszych w mojej szkole. Wiem, jak się czuje nauczyciel, który taką lekcję prowadzi przed swoimi koleżankami, kolegami i dyrekcją. Niestety muszę stwierdzić, że mam w mojej szkole niewychowanych kolegów, w szczególności koleżanki, które nie potrafią zachować się  kulturalnie na lekcjach otwartych. Przeszkadzają nie tylko prowadzącym, ale także uczniom i obserwatorom głośno rozmawiając, plotkując lub wypełniając zaległości w dokumentacji szkolnej.  Zadaję sobie za każdym razem przy okazji takiej lekcji pytanie,…

"Mam talent!" po niemiecku :)

Po raz pierwszy w historii nauczania języka niemieckiego w regionie podbeskidzkim, cieszyńskim, żywieckim i pszczyńskim został zorganizowany przez bielski oddział PSNJN oraz metodyka jezyka niemieckiego Monikę Wisłę Regionalny Konkurs Języka Niemieckiego „Zeige dein Talent”, czyli "Mam talent" po niemiecku. Konkurs odbył się dnia 26.10.2010r w auli IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Konkurs był skierowany do uczniów uczących się języka niemieckiego we wszystkich typach szkół. Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe oraz mogli zaprezentować swoje umiejętności w 3 kategoriach tematycznych: piosenka, skecz/kabaret/scenka oraz recytacja poezji lub fragmentu prozy. Ilość zgłoszonych szkół przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 30 szkół z regionu.
Jury w składzie:
Monika Wisła – metodyk języka niemieckiego oraz prezes bielskiego oddziału PSNJN,
Olga Romik – WSEH Bielsko-Biała
Justyna Sobota – NKJO Cieszyn
Jolanta Grabowska – SP nr 2 w…

Warsztaty Hueber w Bielsku-Białej

Zapraszam wszystkich nauczycieli języka niemieckiego na inspirujące warsztaty wydawnictwa Hueber.

HUEBER POLSKA
Adam Dominiak
Tel. 0 607 642 046
E-mail: dominiak@hueber.pl

ZAPROSZENIE!!!

Szanowni Państwo!
Wydawnictwo Hueber Polska we współpracy
z doradcą metodycznym języka niemieckiego p. Moniką Wisłą
ma przyjemność zaprosić nauczycieli języka niemieckiego
na warsztaty metodyczno-szkoleniowe.
Warsztaty prowadzić będzie Willi Völker.

Warsztaty odbędą się w dniu 9 marca 2011 (środa)

Temat spotkania:

Neue Medien und ergänzende Materialien im Deutschunterricht
Eine praktische Einführung in die Zukunft des Unterrichtens mit digitalen
Medien am Beispiel von Lehrwerken des Hueber Verlags


Nauczyciele gimnazjum: godzina 14.30-16.15


Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych: godzina 16.20-17.40


Miejsce spotkania:
LO nr IV, sala audiowizualnej nr 6
ul. Słowackiego 15-17,
Bielsko-Biała


Jednocześnie informujemy, iż uczestnictwo w warsztatach potwierdzone będzie certyfikatem, a…