Przejdź do głównej zawartości

Cyfrowe podręczniki

Co i rusz przetacza się w różnych mediach i na różnych portalach dyskusja o cyfrowych podręcznikach. Jakie będą, do czego, na jaki sprzęt, na jaki system itd. itp.
A mnie nurtują właściwie dwa aspekty cyfrowych podręczników.

Po pierwsze
Czy nauczyciele będą mieli na czym korzystać z tych cyfrowych podręczników? Patrząc na sprzęt jakim dysponują szkoły i jak jest on nieefektywnie (lub tylko na lekcjach informatyki) wykorzystywany, zakładając, że w ogóle jest takowy, nie widzę tego optymistycznie. Ba, ja wcale tego nie widzę. A jeśli nawet mamy taki sprzęt w szkole w sali komputerowej i już się do niej dostaniemy po drodzepokonując wszelkie przeszkody i kłody rzucane pod nogi, to co się okazuje? Ano na 20 komputerów, jak się chce wszystkie uruchomić, bo tyle liczy akurat grupa i zachciało mi się ćwiczeń, gdzie każy uczeń pracuje przy jednym stanowisku - taka fanaberia moja, to chodzi albo jedna połowa albo druga. Wszystkie na raz za nic nie chcą działać :(  I jak tu zrobić ćwiczenie? Do tego internet, który chodzi jak mucha w przysłowiowej smole. No cóż, cyfrowa szkoła XXI wieku.
Jest też inne rozwiązanie problemów techniczno- sprzętowych. Przynoszę na lekcje raz na jakiś czas własnego laptopa i własny modemzmobilnym netem. Tylko dlaczego mam cały czas dofinansowywać polską oświatę? Do klasy zakupiląm także taki banalny sprzęt jak gąbka do tablicy suchościeralnej i pisaki, które chowam i zamykam na klucz po lekcjach, bo szkoły nie stać na zakup podstawowych rzeczy, nawet na papier toaletowy i mydło.

Po drugie
Widzę, w jaki sposób nauczyciele (przepraszam za uogólnienie) podchodzą do nowinek technicznych i jak boją się, nie wiedzą, nie potrafią, nie chcą itd.( tu proszę sobie wstawić dowolny czasownik) wykorzystywać
nowych technologii na swoich lekcjach. Niektórzy nawet nie odberają poczty mailowej po kilka tygodni, miesięcy,a nawet lat (tak, tak lat - to nie pomyłka). To akurat mogę opisać z własnego doświadczenia zawodowego, gdzie po wysłaniu zaproszeń drogą mailową na konfrencję metodyczną prosiłam o potwierdzenie otrzymania maila i dostałam je po 2 latach od momentu wysłania :) Jest pewnie ekstremalny przypadek, ale jednak zdarza się tak dość często i to nie w przypadku jednej osoby.

Jestem jak najbardziej za cyfrowymi podręcznikami, ale jednocześnie jestem pełna obawa, czy będą one mądrze wykorzystywane. Poza tym czas isć z duchem czasu i wprowadzić odrobinę autentycznej nowości do polskich szkół.


Popularne posty z tego bloga

Lekcje otwarte - dobrowolny przymus

Lekcje otwarte są cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących. Pod jednym warunkiem, że ci obserwujący zechcą w skupieniu i z uwagą obejrzeć lekcję, którą prowadzi ich koleżanka lub kolega, do której się sumiennie i długo przygotowywał, która jest stresująca i chce jak najlepiej wypaść. Nie wszyscy obserwujący potrafią to uszanować, a o  docenieniu nie ma nawet mowy. Byłam już na paru takich lekcjach i sama jedną prowadziłam jako jedna z pierwszych w mojej szkole. Wiem, jak się czuje nauczyciel, który taką lekcję prowadzi przed swoimi koleżankami, kolegami i dyrekcją. Niestety muszę stwierdzić, że mam w mojej szkole niewychowanych kolegów, w szczególności koleżanki, które nie potrafią zachować się  kulturalnie na lekcjach otwartych. Przeszkadzają nie tylko prowadzącym, ale także uczniom i obserwatorom głośno rozmawiając, plotkując lub wypełniając zaległości w dokumentacji szkolnej.  Zadaję sobie za każdym razem przy okazji takiej lekcji pytanie,…

"Mam talent!" po niemiecku :)

Po raz pierwszy w historii nauczania języka niemieckiego w regionie podbeskidzkim, cieszyńskim, żywieckim i pszczyńskim został zorganizowany przez bielski oddział PSNJN oraz metodyka jezyka niemieckiego Monikę Wisłę Regionalny Konkurs Języka Niemieckiego „Zeige dein Talent”, czyli "Mam talent" po niemiecku. Konkurs odbył się dnia 26.10.2010r w auli IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Konkurs był skierowany do uczniów uczących się języka niemieckiego we wszystkich typach szkół. Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe oraz mogli zaprezentować swoje umiejętności w 3 kategoriach tematycznych: piosenka, skecz/kabaret/scenka oraz recytacja poezji lub fragmentu prozy. Ilość zgłoszonych szkół przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 30 szkół z regionu.
Jury w składzie:
Monika Wisła – metodyk języka niemieckiego oraz prezes bielskiego oddziału PSNJN,
Olga Romik – WSEH Bielsko-Biała
Justyna Sobota – NKJO Cieszyn
Jolanta Grabowska – SP nr 2 w…

Warsztaty Hueber w Bielsku-Białej

Zapraszam wszystkich nauczycieli języka niemieckiego na inspirujące warsztaty wydawnictwa Hueber.

HUEBER POLSKA
Adam Dominiak
Tel. 0 607 642 046
E-mail: dominiak@hueber.pl

ZAPROSZENIE!!!

Szanowni Państwo!
Wydawnictwo Hueber Polska we współpracy
z doradcą metodycznym języka niemieckiego p. Moniką Wisłą
ma przyjemność zaprosić nauczycieli języka niemieckiego
na warsztaty metodyczno-szkoleniowe.
Warsztaty prowadzić będzie Willi Völker.

Warsztaty odbędą się w dniu 9 marca 2011 (środa)

Temat spotkania:

Neue Medien und ergänzende Materialien im Deutschunterricht
Eine praktische Einführung in die Zukunft des Unterrichtens mit digitalen
Medien am Beispiel von Lehrwerken des Hueber Verlags


Nauczyciele gimnazjum: godzina 14.30-16.15


Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych: godzina 16.20-17.40


Miejsce spotkania:
LO nr IV, sala audiowizualnej nr 6
ul. Słowackiego 15-17,
Bielsko-Biała


Jednocześnie informujemy, iż uczestnictwo w warsztatach potwierdzone będzie certyfikatem, a…