Przejdź do głównej zawartości

Regensburg 2010

Nareszcie w domu :) Po dwóch tygodniach pobytu w Regensburgu (Ratyzbonie) w Bawarii na kursie językowo-metodycznym wróciłam do domu z głową pełną nowych pomysłów.
Wrażenia mam różne, raczej więcej tych pozytywnych :) Przez dwa tygodnie rozmawiania tylko w języku niemieckim mam kłopoty z przestawieniem się na komunikację w języku ojczystym :)
Polecam taki kurs każdemu, kto chce odświeżyć język obcy i poznać język potoczny-aktualny i młodzieżowy, a w szczególności dialekt bawarski, który z niemieckim (tym hochdeutsch) nauczanym w szkołach nie ma nic wspólnego. Jest to ciekawa przygoda i szkoła przetrwania w Bawarii. Poza tym miasto Regensburg jest godne zwiedzenia i zobaczenia jego średniowiecznych kamienic, wąskich uliczek i urokliwych kafejek.
No i oczywiście Monachium, które musi zobaczyć każdy chociaż raz w życiu. Monachium zrobiło na mnie niesamowite wrażenie i wybierę się tam na pewno jeszcze raz.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które niestety nie oddają w pełni uroków zwiedzanych przeze mnie miejscowości.

Popularne posty z tego bloga

Lekcje otwarte - dobrowolny przymus

Lekcje otwarte są cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących. Pod jednym warunkiem, że ci obserwujący zechcą w skupieniu i z uwagą obejrzeć lekcję, którą prowadzi ich koleżanka lub kolega, do której się sumiennie i długo przygotowywał, która jest stresująca i chce jak najlepiej wypaść. Nie wszyscy obserwujący potrafią to uszanować, a o  docenieniu nie ma nawet mowy. Byłam już na paru takich lekcjach i sama jedną prowadziłam jako jedna z pierwszych w mojej szkole. Wiem, jak się czuje nauczyciel, który taką lekcję prowadzi przed swoimi koleżankami, kolegami i dyrekcją. Niestety muszę stwierdzić, że mam w mojej szkole niewychowanych kolegów, w szczególności koleżanki, które nie potrafią zachować się  kulturalnie na lekcjach otwartych. Przeszkadzają nie tylko prowadzącym, ale także uczniom i obserwatorom głośno rozmawiając, plotkując lub wypełniając zaległości w dokumentacji szkolnej.  Zadaję sobie za każdym razem przy okazji takiej lekcji pytanie,…

"Mam talent!" po niemiecku :)

Po raz pierwszy w historii nauczania języka niemieckiego w regionie podbeskidzkim, cieszyńskim, żywieckim i pszczyńskim został zorganizowany przez bielski oddział PSNJN oraz metodyka jezyka niemieckiego Monikę Wisłę Regionalny Konkurs Języka Niemieckiego „Zeige dein Talent”, czyli "Mam talent" po niemiecku. Konkurs odbył się dnia 26.10.2010r w auli IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Konkurs był skierowany do uczniów uczących się języka niemieckiego we wszystkich typach szkół. Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe oraz mogli zaprezentować swoje umiejętności w 3 kategoriach tematycznych: piosenka, skecz/kabaret/scenka oraz recytacja poezji lub fragmentu prozy. Ilość zgłoszonych szkół przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 30 szkół z regionu.
Jury w składzie:
Monika Wisła – metodyk języka niemieckiego oraz prezes bielskiego oddziału PSNJN,
Olga Romik – WSEH Bielsko-Biała
Justyna Sobota – NKJO Cieszyn
Jolanta Grabowska – SP nr 2 w…