Przejdź do głównej zawartości

Fremdverstehen durch Literatur, Kunst, Musik - rozwijanie kompetencji (inter)kulturowej wśród uczących się języka niemieckiego.

W piątek  22.01. br. odbyły się warsztaty na w/w temat.
Temat wydawał mi się interesujący, ale chyba tylko dla mnie i dla nielicznych zapalonych nauczycieli, którzy zjawili się w mroźne popołudnie. Niektórzy nawet z daleka przyjechali, a nauczyciele z Bielska nie dotarli, oprócz oczywiście małych wyjątków :)
Rozumiem, że pogoda była niekorzystna, w jednej szkole odbywała się konferencja RP, to też rozumiem - siła wyższa. Ale nie zrozumiem i nigdy nie pojmę, że nauczyciel nie chce się dokształcać, nie chce dowiedzieć się czegoś nowego, czegoś więcej, nie chce zdobyć nowych materiałów dydaktycznych, aby urozmaicić lekcję, uatrakcyjnić ją  i w ten sposób zachęcić do nauki języka niemieckiego.Współczesne podręczniki nie są doskonałe i trzeba je uzupełniać innymi atrakcyjnymi i ciekawymi materiałami dydaktycznymi. Zaraz posymią się na mnie gromy, że nie ma czasu, bo za mało godzin, bo za niski poziom, bo ....bo... bo...
Zaproponowałam na warsztatach materiały na wszystkie poziomy nauczania, począwszy od A1 a skończywszy na C1. A więc dla wszystkich. Poza tym narzekamy, że spada zainteresowanie językiem niemieckim, a  nie robimy nic, żeby to zmienić. Lekcje sa nudne, nieciekawe, monotonne, mało interesujące. Kurczowo trzymamy się podręczników i schematów. Skoro uczymy ęzyka niemieckiego oznacza to chyba, że lubimy ten język, jesteśmy nim zafascynowani, a więc powinniśmy pokazać to naszym uczniom, zarazić ich entuzjazmem, naszą pozytywną energią i zachęcić do nauki, zmotywować (pozytywnie). Można to zrobić na wiele sposobów, a ja podsunęłam jeden z wielu.
Jak ktoś uczy inaczej, ciekawie, pomysłowo, niekonwencjonalnie,  to czekam na zaproszenie na lekcję :)
Nasuwa mi się również dość brutalny wniosek: większość nauczycieli skończyła staż na kolejny stopień awansu i mają teraz przerwę. I im się nie chce. No bo po co?
Nauczyciele obecni na piątkowych warsztatach to wyjątki. I dla nich przygotowałam materiały i mam nadzieję, że zostaną one wykorzystane chociaż w minimalnym stopniu, choć w malutkiej części. Chcę w to wierzyć.
Osoby obecne na tych warsztatach proszę o pilny kontakt w celu przekazania materiałów warsztatowych.

Popularne posty z tego bloga

Lekcje otwarte - dobrowolny przymus

Lekcje otwarte są cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących. Pod jednym warunkiem, że ci obserwujący zechcą w skupieniu i z uwagą obejrzeć lekcję, którą prowadzi ich koleżanka lub kolega, do której się sumiennie i długo przygotowywał, która jest stresująca i chce jak najlepiej wypaść. Nie wszyscy obserwujący potrafią to uszanować, a o  docenieniu nie ma nawet mowy. Byłam już na paru takich lekcjach i sama jedną prowadziłam jako jedna z pierwszych w mojej szkole. Wiem, jak się czuje nauczyciel, który taką lekcję prowadzi przed swoimi koleżankami, kolegami i dyrekcją. Niestety muszę stwierdzić, że mam w mojej szkole niewychowanych kolegów, w szczególności koleżanki, które nie potrafią zachować się  kulturalnie na lekcjach otwartych. Przeszkadzają nie tylko prowadzącym, ale także uczniom i obserwatorom głośno rozmawiając, plotkując lub wypełniając zaległości w dokumentacji szkolnej.  Zadaję sobie za każdym razem przy okazji takiej lekcji pytanie,…

"Mam talent!" po niemiecku :)

Po raz pierwszy w historii nauczania języka niemieckiego w regionie podbeskidzkim, cieszyńskim, żywieckim i pszczyńskim został zorganizowany przez bielski oddział PSNJN oraz metodyka jezyka niemieckiego Monikę Wisłę Regionalny Konkurs Języka Niemieckiego „Zeige dein Talent”, czyli "Mam talent" po niemiecku. Konkurs odbył się dnia 26.10.2010r w auli IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Konkurs był skierowany do uczniów uczących się języka niemieckiego we wszystkich typach szkół. Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe oraz mogli zaprezentować swoje umiejętności w 3 kategoriach tematycznych: piosenka, skecz/kabaret/scenka oraz recytacja poezji lub fragmentu prozy. Ilość zgłoszonych szkół przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 30 szkół z regionu.
Jury w składzie:
Monika Wisła – metodyk języka niemieckiego oraz prezes bielskiego oddziału PSNJN,
Olga Romik – WSEH Bielsko-Biała
Justyna Sobota – NKJO Cieszyn
Jolanta Grabowska – SP nr 2 w…

Warsztaty Hueber w Bielsku-Białej

Zapraszam wszystkich nauczycieli języka niemieckiego na inspirujące warsztaty wydawnictwa Hueber.

HUEBER POLSKA
Adam Dominiak
Tel. 0 607 642 046
E-mail: dominiak@hueber.pl

ZAPROSZENIE!!!

Szanowni Państwo!
Wydawnictwo Hueber Polska we współpracy
z doradcą metodycznym języka niemieckiego p. Moniką Wisłą
ma przyjemność zaprosić nauczycieli języka niemieckiego
na warsztaty metodyczno-szkoleniowe.
Warsztaty prowadzić będzie Willi Völker.

Warsztaty odbędą się w dniu 9 marca 2011 (środa)

Temat spotkania:

Neue Medien und ergänzende Materialien im Deutschunterricht
Eine praktische Einführung in die Zukunft des Unterrichtens mit digitalen
Medien am Beispiel von Lehrwerken des Hueber Verlags


Nauczyciele gimnazjum: godzina 14.30-16.15


Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych: godzina 16.20-17.40


Miejsce spotkania:
LO nr IV, sala audiowizualnej nr 6
ul. Słowackiego 15-17,
Bielsko-Biała


Jednocześnie informujemy, iż uczestnictwo w warsztatach potwierdzone będzie certyfikatem, a…