Przejdź do głównej zawartości

"Mam talent!" po niemiecku :)

Po raz pierwszy w historii nauczania języka niemieckiego w regionie podbeskidzkim, cieszyńskim, żywieckim i pszczyńskim został zorganizowany przez bielski oddział PSNJN oraz metodyka jezyka niemieckiego Monikę Wisłę Regionalny Konkurs Języka Niemieckiego „Zeige dein Talent”, czyli "Mam talent" po niemiecku. Konkurs odbył się dnia 26.10.2010r w auli IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Konkurs był skierowany do uczniów uczących się języka niemieckiego we wszystkich typach szkół. Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe oraz mogli zaprezentować swoje umiejętności w 3 kategoriach tematycznych: piosenka, skecz/kabaret/scenka oraz recytacja poezji lub fragmentu prozy. Ilość zgłoszonych szkół przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 30 szkół z regionu.
Jury w składzie:
Monika Wisła – metodyk języka niemieckiego oraz prezes bielskiego oddziału PSNJN,
Olga Romik – WSEH Bielsko-Biała
Justyna Sobota – NKJO Cieszyn
Jolanta Grabowska – SP nr 2 w Pszczynie
Paweł Szwed – aktor
obejrzało 55 prezentacji we wszystkich kategoriach tematycznych.
Poziom wykonanych popisów był niezmiernie wysoki i jury konkursu miało trudny orzech do zgryzienia z wyłonieniem i nagrodzeniem najlepszych z najlepszych.
W imieniu organizatorów dziękuję serdecznie wszystkim sponsorom, bez których ta fantastyczna impreza nie mogłaby się odbyć.
Sponsorzy:
IV LO im. KEN w Bielsku-Białej – udostępnienie auli oraz catering dla nauczycieli oraz jury.
PSNJN odd. Bielsko-Biała – poczęstunek dla uczestników konkursu.
NKJO w Cieszynie - nagrody książkowe.
Goethe Institut Kraków – nagrody rzeczowe, książkowe, upominki dla uczestników.
Wydawnictwa Hueber, WszPWN oraz LektorKlett – nagrody książkowe, słowniki oraz drobne gadżety dla uczestników.
Piekarnia-Ciastkarnia Brzęczek ul.Słoneczna 6, Pszczyna – słodki poczęstunek dla uczestników konkursu.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco

Kategoria wiekowa Szkoła Podstawowa

• I miejsce w kategorii najlepsza piosenka – kanon ludowy „Heute kommt der Hans zu mir” w wykonaniu trio SP nr 2 z Pszczyny, nauczyciel Ewa Dobija.
• II miejsce w kategorii najlepsza piosenka - piosenka „Ein bisschen Frieden” duet z SP nr 2 w Pszczynie, nauczyciel Jolanta Grabowska
• I miejsce w kategorii skecz duet „Hansi mag Seine Schule – Szenen aus dem Schulalltag“ z SP nr 2 w Pszczynie, nauczyciel Ewa Dobija.

Kategoria wiekowa szkoła gimnazjalna

Kategroia tematyczna scenka/kabaret/skecz

• I miejsce - skecz „Wer wird Millionär?“ w wykonaniu duetu z Gimnazjum nr 16 z Bielska-Białej, nauczyciel Edyta Miska.
• II miejsc – scenka „Ein Märchen von drei Käppchen“ w wykonaniu zespołu z Gimnazjum ZCBM w Bielsku-Białej, nauczyciel Agata Giczala-Naróg.
• III miejsce – skecz „Feierabend” i „Das Frühstücksei” w wykonaniu kwartetu z Gimanzjum nr 14 w Bielsku-Białej, nauczyciele Paulina Harężlak i Izabela Skowron.

Kategoria recytacja poezji lub fragmentu prozy

• I miejsce – Patrycja Skrzypoń za recytację wiersza W. Szymborskiej „Katze in der leeren Wohnung”z ZSP w Górkach Wielkich, nauczyciel Karolina Jurys-Szmukier.
• II miejsce – Elżbieta Kowalska za recytację bajki „Frosch Und Ochce” z Gimnazjum ZCBM z Bielska-białej, nauczyciel s. Magdalena Dymek.
• III miejsce – Monika Burkot za recytację wiersza W. Szymborskiej „Heimlichkeiten mit den Toten”z ZSP w Górkach Wielkich, nauczyciel Karolina Jurys-Szmukier.
• Wyróżnienie dla duetu Albert Zuziak i Krzysztof Rusek za kompilację utworów Heinricha Heinego „Es war ein Traum…” z ZSP i G nr 4 z Kalnej.
• Wyróżnienie dla Michała Pawlusa za skecz „Werbung” Gudrun Pausewang z Gimnazjum w Wieprzu, nauczyciel Anna Pająk.

Kategoria piosenka

• I miejsce – Maria Stańczak za wykonanie piosenki „Wer bin ich” z własnym akompaniamentem z ZSP i G nr 2 z Godziszki, nauczyciel Kazimiera Breudel.
• II miejsce – Dagmara Moskała za wykonanie piosenki „Vom selen Stern” z ZSP z Górek Wielkich, nauczyciel Karolina Jurys-Szmukier.
• III miejsce – Paulina Holisz i Aleksnadra Gruszeczka za wykonanie piosenki „99 Luftballons” z Gimnazjum ZCBM z Bielska-Białej, nauczyciel s. Magdalena Dymek.

Kategoria wiekowa szkoła ponadgimnazjalna

Kategoria piosenka

• I miejsce – Marta Zoń za wykonanie piosenki „Zusammen” z II LO im. A. Asnyka z Bielska-Białej, nauczyciel Iwona Talar.
• II miejsce – Justyna Szyszka, Julia Kruk, Karolina Böhm, Maria Kuczia za wykonanie piosenki „Schlag mich baby noch niemal” z I LO im. B. Chrobrego z Pszczyny, nauczyciel Jolanta Moll.
• III miejsce – Szymon Słodczyk za wykonanie piosenki „Ohne dich” z LO ZCBM, nauczyciel Agata Giczala – Naróg.
• Wyróżnienie za show „Du bist der Wahnsinn” – Grzegorz Kubica z LO ZCBM, nauczyciel Agata Giczala – Naróg.

Wszystkim zwycięzcom oraz ich nauczycielom serdecznie gratulujemy!

Chciałabym podziękować wszystkim nauczycielom za ogromne zaangażowanie, wkład pracy w przygotowanie uczniów do konkursu i chęć zmiany nastawienia do nauki języka niemieckiego!!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lekcje otwarte - dobrowolny przymus

Lekcje otwarte są cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących. Pod jednym warunkiem, że ci obserwujący zechcą w skupieniu i z uwagą obejrzeć lekcję, którą prowadzi ich koleżanka lub kolega, do której się sumiennie i długo przygotowywał, która jest stresująca i chce jak najlepiej wypaść. Nie wszyscy obserwujący potrafią to uszanować, a o  docenieniu nie ma nawet mowy. Byłam już na paru takich lekcjach i sama jedną prowadziłam jako jedna z pierwszych w mojej szkole. Wiem, jak się czuje nauczyciel, który taką lekcję prowadzi przed swoimi koleżankami, kolegami i dyrekcją. Niestety muszę stwierdzić, że mam w mojej szkole niewychowanych kolegów, w szczególności koleżanki, które nie potrafią zachować się  kulturalnie na lekcjach otwartych. Przeszkadzają nie tylko prowadzącym, ale także uczniom i obserwatorom głośno rozmawiając, plotkując lub wypełniając zaległości w dokumentacji szkolnej.  Zadaję sobie za każdym razem przy okazji takiej lekcji pytanie,

Neurodydaktyka - Sprawozdanie z konferencji

Neurodydaktyka – nowe podejście do nauczania w świetle badań nad mózgiem Jak dziś uczyć, aby nauczyć? – To pytanie stawia sobie wielu świetnych pedagogów i bezradnie rozkłada ręce lub próbuje się po cichu buntować. Niektórzy szukają sposób rozwoju i doskonalą się, biorąc udział w konferencjach. Nie wszystkie konferencje są wartościowe i godne polecenia. Jednakże ta, która odbyła się 3 i 4 czerwca 2011 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym i w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Bielsku-Białej należała do tych wyjątkowych i szczególnie wartościowych. Konferencję poprowadziła dr Marzena Żylińska, wykładowca metodyki i literatury w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Toruniu, która przyjechała na zaproszenie doradcy metodycznego Moniki Wisły i konsultantów Beaty Honkisz i Marii Łątki z RODN WOM w Bielsku-Białej. W części wykładowej dr M. Żylińska zwróciła uwagę na szereg nieprawidłowości w nauczaniu uczniów. Skupiła się przede wszystkim na najnowszych badaniach

Bunt nauczycielki

Faktycznie tak to wygląda. Nauczyciele kupują z własnych pieniędzy wiele artykułów biurowych i robią pomoce dydaktyczne. Na zachodzie są w pokojach nauczycielskich regały, szafki, gdzie nauczyciele mają do dyspozycji prawie wszystko. A jak nie mają to składają zamówienie w sekretariacie i jest to uzupełnianie. Wyobrażacie sobie coś takiego w Polsce? Może zamiast wydawać kolejne grube miliony na kolejną reformę polska szkoła zostałaby dofinansowana i zaopatrzona w podstawowe i niezbędne materiały?! http://www.edulandia.pl/edukacja/1,101865,5716903,Bunt_nauczycielki__chce_uczyc__a_nie_zebrac.html